
Nowoczesne ambulanse typu C zasiliły flotę Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach. Zakup trzech karetek został dofinansowany kwotą ponad 1,5 mln zł z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego. Pojazdy wkrótce rozpoczną służbę w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego
odebrało trzy nowoczesne ambulanse sanitarne typu C wraz z wyposażeniem,
obejmującym m.in. nosze główne oraz transporter. Łączna wartość zamówienia
wyniosła około 1,7 mln zł, co oznacza, że koszt jednego ambulansu to około
581 tys. zł. Pojazdy zakupiono w cenie niższej niż przy analogicznej
transakcji w ubiegłym roku.
Zakup został dofinansowany przez samorząd województwa świętokrzyskiego.
Zarząd Województwa z marszałek Renatą Janik na czele przeznaczył na ten cel
ponad 1,5 mln zł, co stanowi około 85 procent wartości inwestycji.
Nowe ambulanse typu C, określane często mianem „mobilnych oddziałów
intensywnej terapii”, są przeznaczone do ratowania pacjentów w stanach
nagłego zagrożenia życia. W najbliższym czasie zostaną włączone do floty
ŚCRMiTS działającej w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie
liczy ona 65 pojazdów zabezpieczających mieszkańców województwa
świętokrzyskiego.
– Dziękuję pani marszałek Renacie Janik oraz całemu Zarządowi Województwa
Świętokrzyskiego za konsekwentne wspieranie ratownictwa medycznego w naszym
regionie. Nowoczesny tabor ma kluczowe znaczenie dla sprawnego
funkcjonowania systemu PRM. Oczywiście najważniejsi są ludzie – ratownicy
medyczni i cały personel – jednak niezawodne ambulanse i nowoczesny sprzęt
pozwalają jeszcze skuteczniej docierać do pacjentów i ratować zdrowie oraz
życie mieszkańców – podkreśla Marta Solnica, dyrektor ŚCRMiTS w Kielcach.
Jak zaznacza marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik,
inwestycje w ochronę zdrowia pozostają jednym z priorytetów obecnego
Zarządu Województwa.
– Bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców regionu jest dla nas niezwykle
ważne. Dlatego konsekwentnie inwestujemy w nowoczesny sprzęt i rozwój
systemu ratownictwa medycznego. To inwestycje, które realnie przekładają
się na jakość i szybkość udzielanej pomocy, szczególnie w sytuacjach, gdy
liczy się każda minuta – podkreśla marszałek Renata Janik.
Zakup nowych karetek to kolejny etap modernizacji świętokrzyskiego taboru
ratowniczego. Kilka miesięcy wcześniej flota ŚCRMiTS została powiększona
również o pięć nowych ambulansów zakupionych ze środków własnych jednostki.
Dzięki temu średni wiek pojazdów wykorzystywanych w systemie Państwowego
Ratownictwa Medycznego w regionie sukcesywnie się obniża.



